Bp Wętkowski na rozpoczęcie Nawiedzenia: potrzebujemy serca Maryi, które nauczy nas kochać
– Potrzebujemy matczynego nawiedzenia Maryi. Potrzebujemy Jej wstawiennictwa i opieki, ale nade wszystko Jej wrażliwego serca, które wysłucha naszych zbolałych serc i nauczy prawdziwie kochać – mówił bp Krzysztof Wętkowski, 22 kwietnia, w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, podczas Mszy św. rozpoczynającej nawiedzenie Matki Bożej i Jubileusz 900-lecia Diecezji Włocławskiej.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11, przed świątynią gdzie nastąpiło powitanie Matki Bożej. Po uroczystym wniesieniu Ikony do kościoła, ks. Dariusz Kaliński, proboszcz parafii, odczytał telegram papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty zapewnił o duchowej bliskości z wiernymi diecezji włocławskiej, udzielając uczestniczącym w celebracji jubileuszu i peregrynacji Jasnogórskiej Ikony Apostolskiego Błogosławieństwa.
Po powitaniu Matki Bożej przez biskupa włocławskiego, księdza proboszcza i przedstawicieli parafii, rozpoczęła się Msza św. inaugurująca Jubileusz 900-lecia Diecezji Włocławskiej oraz nawiedzenie Matki Bożej w znaku ikony Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, a koncelebrowało 30 biskupów i liczne grono prezbiterów. Wśród wiernych świeckich byli przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych oraz wierni pragnący powitać Maryję w diecezji włocławskiej.
W homilii bp Wętkowski ukazał znaczenie nawiedzenia Matki Bożej i jubileuszu w życiu diecezjan oraz zachęcił do owocnego przeżycia tego czasu. Wyjaśnił, że Maryja nawiedza wszystkie parafie, by pomóc ludziom odnaleźć sens codziennego życia, w którym nie brakuje trudnych i niezrozumiałych sytuacji. – Dlatego potrzebujemy matczynego nawiedzenia Maryi. Potrzebujemy Jej wstawiennictwa i opieki, ale nade wszystko Jej wrażliwego serca, które wysłucha naszych zbolałych serc i nauczy prawdziwie kochać – tłumaczył homilista, zachęcając słuchaczy, by wykorzystali czas nawiedzenia Maryi na indywidualną modlitwę i osobiste spotkanie z Matką Bożą.
W kontekście rozpoczynającego się jubileuszu, duchowny przypomniał najważniejsze momenty z historii diecezji włocławskiej. Zaznaczył m.in., że jest nazywana „diecezją męczenników”; w czasie II wojny światowej straciła ponad połowę duchowieństwa. Wspomniał też świętych i błogosławionych związanych z diecezją włocławską: o. Maksymiliana Kolbe, s. Faustynę czy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, wyświęconego we włocławskiej katedrze absolwenta włocławskiego seminarium, a następnie wykładowcę i organizatora tej uczelni po zakończeniu wojny.
Wyjaśnił też, że jubileusz jest zaproszeniem do odkrycia Kościoła, jako wspólnoty wierzących, czasem nawrócenia oraz okazją, aby „obudzić w sobie świadomość, że nie tylko jest się w Kościele, ale jest się Kościołem”.
Na zakończenie zawierzył Jezusowi, przez ręce Maryi, czas nawiedzenia i jubileuszu, zgodnie z hasłem towarzyszącym tym wydarzeniom: „Przez Matkę do Syna”.
W procesji z darami przyniesiony został m.in. okolicznościowy znaczek pocztowy, upamiętniający jubileusz diecezji włocławskiej.
Po zakończonej Mszy św. nastąpiło otwarcie plenerowej wystawy, poświęconej historii diecezji włocławskiej oraz pierwszemu nawiedzeniu Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w diecezji włocławskiej.
Uroczyste obchody Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej, połączone z nawiedzeniem Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej, potrwają do 19 marca 2024 r. Rozpoczynające się nawiedzenie jest drugim nawiedzeniem Matki Bożej w diecezji włocławskiej. Pierwsze miało miejsce w latach 1974-1976 i rozpoczęło się także w Zduńskiej Woli.