Dziękczynienie za Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej

Diecezjalna pielgrzymka dziękczynienia za nawiedzenie Matki Bożej rozpoczęła się 12 kwietnia br. Apelem Jasnogórskim z rozważaniem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego.

 – Dziękujemy za przebudzenie i umocnienie w wielu wymiarach naszego życia. Dziękujemy za wzmocnienie ducha, odnowę serc, za spowiedź, często po wielu latach, za integrację wiernych i mobilizację, aby przyjąć Ciebie, Pani, przychodzącą ze swoim Synem – mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas Apelu Jasnogórskiego 12 kwietnia, na rozpoczęcie diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę, jako dziękczynienie za nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w diecezji włocławskiej.
 
W dalszej części bp Wętkowski przypomniał o godności człowieka i wartości ludzkiego życia. – Życie jest darem Bożym i jako takie jest niezbywalnym prawem każdego człowieka, dlatego trzeba je chronić i wspierać na każdym etapie jego rozwoju – przekonywał duchowny, podkreślając „że Europa jest dzisiaj rządzona przez ludzi oddanych antyludzkiej ideologii, która stawia sobie za cel całkowicie podporządkować sobie człowieka i uczynić z niego niewolnika we wszystkich wymiarach życia. Jest to komunizm w nowej odsłonie”.
 
Na zakończenie, zwrócił się do Matki Bożej. – Popatrz więc z miłością na lud, który potrzebuje Twojego matczynego spojrzenia. Obejmij swoim wzrokiem dzieci, młodzież, ludzi w pełni sił i w podeszłym wieku. Gorąco prosimy, abyśmy wszyscy, wsparci Twoim orędownictwem, stali się prawdziwie ludźmi wiary, nadziei i miłości – zakończył bp Wętkowski.

W sobotę, 13 kwietnia kilka tysięcy wiernych z diecezji włocławskiej, wraz z duszpasterzami, przybyło na Jasną Górę, by dziękować za nawiedzenie Matki Bożej w diecezji. Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo Drogi światła, które poprowadził ks. Ireneusz Świątek, rektor WSD we Włocławku.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Msza święta na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem Biskupa Włocławskiego, a koncelebrowana m.in. przez biskupa seniora Stanisława Gębickiego. Zgromadzonych powitał o. Rafał Wilk OSPPE, podprzeor Jasnej Góry.
 
W homilii bp Wętkowski ukazał Maryję, jako nauczycielkę wiary. – Maryja podtrzymywała wiarę Apostołów, a dziś podtrzymuje naszą wiarę – mówił, wyjaśniając, że wiara jest darem danym człowiekowi przy chrzcie, który umożliwia mu spotkanie z Bogiem. – Wiara jest obecna nie tylko w emocjach, nastrojach i przeżyciach religijnych, ale przede wszystkim w myśleniu i w działaniu, w codziennej pracy i nieustającej trosce o rozwój wiary – tłumaczył duchowny.
 
Rozważając odczytane fragmenty Pisma św., wskazywał jak radzić sobie z kryzysami i problemami, które były obecne już u początku Kościoła. – Gdy nie rozumiemy wydarzeń dziejących się w naszym życiu, bądźmy otwarci na to, że pomoc może przyjść, inaczej niż byśmy się spodziewali. Gdy zaprosimy do tej sytuacji Jezusa, On przyjdzie z pomocą – mówił bp Wętkowski, dodając, że Kościół nie rośnie ilością akcji, programami duszpasterskimi i szumem ewangelizacyjnym, ale jakością osobistej więzi człowieka z Bogiem i poprzez zaangażowanie wierzących. – Chrześcijanin nigdy nie może uważać, że wiara jest sprawą prywatną. Wiara jest decyzją o tym, że jest się z Panem, żyje się z Nim – przekonywał duchowny, podkreślając potrzebę dawania świadectwa wiary. – Mądrość ewangeliczną trzeba nieść w sposób dojrzały, nie dziecinny czy agresywny, w świat kultury i pracy, w świat mediów i polityki, w świat życia społecznego – wyliczał biskup
 
Na zakończenie przypomniał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Jeżeli kto ma budzić nasze sumienia do wierności Bogu, Ewangelii, Krzyżowi i Kościołowi w życiu naszym prywatnym, domowym, w wychowaniu dzieci i młodzieży, to właśnie Matka Najświętsza, zawsze wierna, do której tak często wołamy w naszych modlitwach”.
 
Podczas Mszy świętej Biskup Włocławski poświęcił obrazy Matki Bożej Jasnogórskiej, które będą nawiedzać rodziny diecezji. Wręczył również medal Zasłużony dla diecezji włocławskiej o. Waldemarowi Pastusiakowi, kustoszowi Jasnej Góry.
 
Po błogosławieństwie bp Krzysztof Wętkowski zawierzył Maryi diecezję włocławską.

Prześlij intencję

Prześlij świadectwo

Prześlij relację