Dom generalny Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej było poprzedzone wieloma przygotowaniami. Do tego spotkania wspólnota domu macierzystego we Włocławku, a poniekąd – całego Zgromadzenia – przygotowywała się wraz z diecezją przez dziewięciomiesięczną nowennę (od sierpnia 2022). W dniu 22 kwietnia 2023 r. z radością witałyśmy Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w Zduńskiej Woli, kiedy przechodził do naszej diecezji. Przez 9 sobót przez Nawiedzeniem kierowałyśmy do Maryi modlitwę czci i miłości, prośby i podzięki. W dniach 17-19 stycznia odbyło się Triduum, w ramach którego ks. Janusz Borucki – kapelan domu generalnego – wygłosił dla naszej wspólnoty konferencje. 

Niedziela 21 stycznia 2024 r. to ten oczekiwany dzień. Obraz Jasnogórski został przewieziony do nas z Domu Dobrego Pasterza w Michelinie. Ok. godz. 17.00 w procesji ze świecami został wniesiony do kaplicy na przygotowany tron. Po odczytaniu Ewangelii (Łk 1,39-45) przez ks. Kapelana zabrzmiał hymn Magnificat. Powitanie wygłosiła m. Agata Błaszczyk – przełożona generalna. Następnie rozpoczęły się Nieszpory – przed Najświętszym Sakramentem. 

W poniedziałek 22 stycznia w czasie homilii o. Paweł Subik OSPPE – kustosz Obrazu Nawiedzenia – przybliżył jego przesłanie dla nas.   

Każdy dzień Nawiedzenia był wypełniony modlitwą różańcową w ciszy, osobistą refleksją w obecności Maryi. Czas ten był dla nas wielkim świętem. Codziennie Maryja była pozdrawiana słowami Godzinek ku czci Jej Niepokalanego Poczęcia. Rozważania do wspólnego różańca i do wieczornego Apelu Maryjnego przygotowywały włocławskie wspólnoty (z domu nowicjackiego, z Leśnej), siostry z domu generalnego i dziewczęta, a także zaproszeni kapłani. Apel o 21.00, w łączności z Jasną Górą, był czasem powierzenia Maryi intencji i spraw w płynących z serca słowach. Maryja towarzyszyła naszemu codziennemu życiu i wydarzeniom – w niecodzienny sposób. W czasie Nawiedzenia odbyła się sesja formacyjna, stad siostry z wielu wspólnot z Polski i zagranicy mogły również skorzystać z łask tego szczególnego czasu matczynej obecności. Także klerycy, kapłani, współpracownicy i przyjaciele, a także młodzież i dzieci cieszyli się modlitwą przed Obliczem Matki. Tam każdy mógł znaleźć swój czas – czas spotkania.   

W poniedziałek 5 lutego porannej Mszy świętej przewodniczył ks. bp Krzysztof Wętkowski i kapłani, którzy polecali Bogu intencje Matki generalnej i Zgromadzenia. 

Następnego dnia – 6 lutego – Jasnogórska Ikona Nawiedzenia przybyła już do kolejnego miejsca peregrynacji. O godz. 10.00, po uroczystym hymnie Ciebie Boga wysławiamy i podziękowaniu s. Estery Wójcik – przełożonej domu zakonnego, zawierzenia Matce Bożej całego Zgromadzenia dokonała m. Agata. Po Hymnie Zgromadzania i Apelu Jasnogórskim, przy śpiewie pieśni maryjnychObraz został przewieziony w samochodzie-kaplicy przez o. kustosza Dariusza Nowickiego OSPPE. Matka Boża żegnana przez siostry, została przywitana w nowej wspólnocie pracy i nauki: w ZSK im. Ks. Jana Długosza przy ul. Wojska Polskiego. 

*****

„Maryjo nasza ukochana Matko i Królowo! Cóż to był za cudowny czas darowany nam przez dobrego Boga. W kopii Jasnogórskiego Obrazu tak szczególnie byłaś obecna między nami. Każdy dzień wypełniony był godzinami modlitw osobistych i wspólnotowych, pełen chwil zasłuchania, zapatrzenia, rozważania Bożego Słowa, tracenia czasu w oczach tego świata przed Twym Wizerunkiem. Maryjo, dziękujemy za te wszystkie chwile wytchnienia przy Tobie i Twoim Synu. (…) A teraz nadszedł czas, gdy trzeba nam zejść z tej wspaniałej „góry”, wrócić do codzienności, a w niej każdego dnia zdawać egzamin z miłości do Pana Boga i do drugiego człowieka. Obraz powędruje dalej, ale Ty, Maryjo, ufamy, zostajesz z nami, by w cichej codzienności, towarzyszyć nam w drodze do wieczności. Bądź z nami Maryjo w każdy czas, prowadź nas po matczynemu. Dziękujemy – nasza ukochana Matko i Królowo”. (z Podziękowania)

Prześlij intencję

Prześlij świadectwo

Prześlij relację