Dom Księży Emerytów im. Dobrego Pasterza w Michelinie

Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w Domu Księży Emerytów im. Dobrego Pasterza we Włocławku Michelinie rozpoczęło się w piątek, 5 stycznia 2024 r. Ikona przeniesiona została procesyjnie, w asyście mieszkańców i pracowników Domu z klasztoru sióstr karmelitanek we włocławskim Michelinie. Mszy świętej na rozpoczęcie Nawiedzenia przewodniczył biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski. W homilii przypomniał zgromadzonym znaczenie Nawiedzenia Matki Bożej oraz wypływające z tego wydarzenia zadanie, jakim jest przyjęcie Bożej woli, na wzór Maryi, a następnie niesienie Jezusa ludziom. 

Podczas trwającego 17 dni nawiedzenia, każdego dnia księża i posługujący pracownicy gromadzili się na porannej Eucharystii, południowej modlitwie Anioł Pański, Koronce do Bożego Miłosierdzia (o godz. 15.00) oraz Różańcu. Dzień kończył wspólny Apel Jasnogórski o godz.  21.00. Każdego dnia dyżur liturgiczny pełnili kolejno prezbiterzy – mieszkańcy Domu Dobrego Pasterza. 

Ważnym dniem była sobota, 20 stycznia, który przeżywany był pod znakiem modlitwy za chorych. Mszy świętej z obrzędem namaszczenia chorych przewodniczył ks. Piotr Kaczmarek, kapelan szpitala wojewódzkiego we Włocławku. W homilii podkreślił, że wraz z Maryją, wspólnotę księży seniorów nawiedza Jezus Chrystus, który przychodzi jako lekarz, pragnący umocnić wszystkich swoim słowem i sakramentem. 

Mszy świętej na zakończenie Nawiedzenia przewodniczył o. Paweł Subik OSPPE, kustosz peregrynującej Ikony. W homilii zaznaczył, że nawet jeżeli człowiek nie doświadcza lub nie staje się świadkiem spektakularnych znaków, Maryja działa i będzie działać w ludzkich sercach. Po zawierzeniu wspólnoty Domu Dobrego Pasterza Matce Bożej przez ks. Andrzeja Tomalaka, dyrektora Domu Księży Emerytów, Maryja została przeniesiona do samochodu kaplicy i przewieziona do Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi we Włocławku.

Prześlij intencję

Prześlij świadectwo

Prześlij relację