Dom Świętego Józefa

W dniach od 15 do 22 grudnia 2023 r. w Domu Św. Józefa we Włocławku miało miejsce Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Był to dla wszystkich czas wyjątkowy, bez precedensu. Postanowiliśmy jednak nie urządzać jakichś szczególnych akcji, zapraszając Maryję do naszej codzienności i pokazując, jak funkcjonujemy przez cały tydzień w zwykłej, tzw. szarej rzeczywistości.

Dnia 15 grudnia przyprowadziliśmy w procesji Ikonę z Wyższego Seminarium Duchownego do naszego Domu, gdzie o godzinie 17:00 odbyło się nabożeństwo powitania. W jego trakcie uświadomiliśmy sobie, że oto słowa z Ewangelii św. Łukasza o nawiedzeniu przez Maryję św. Elżbiety stają się naszym udziałem, że Maryja „pozostaje u nas”, wywołując w nas poruszenia Ducha Świętego. Wieczorem o godzinie 21:00 odbył się Apel Jasnogórski, który był jedyną nadzwyczajną akcją każdego dnia Nawiedzenia. Poza tym było wiele ciszy i osobistych spotkań z Maryją, indywidualnych adoracji osób, które na co dzień posługują w Domu Św. Józefa, tych którzy korzystają z pomocy w naszym Domu, oraz tych, którzy specjalnie przybyli, aby w naszej kaplicy spotkać się z Matką Bożą. Punktem kulminacyjnym była adoracja Najświętszego Sakramentu w dniu 21 grudnia. Jak w każdy czwartek, o godzinie 17:00 odbyło się wystawienie Pana Jezusa w monstrancji na ołtarzu. Tym razem wraz z nami adorowała Go także Maryja. Z kolei jak w każdy trzeci czwartek miesiąca od godziny 20:00 przedstawialiśmy Panu Bogu intencje, nadesłane nam poprzez Internet, transmitując tę modlitwę wstawienniczą online. I tym razem nie zabrakło wezwań także do Maryi, a oprócz próśb były także liczne dziękczynienia.

Dnia 22 grudnia o godzinie 16:30 pożegnaliśmy Ikonę Jasnogórską. Po odśpiewaniu uroczystego Te Deum i odczytaniu Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego, przenieśliśmy Obraz do samochodu-kaplicy i pojechaliśmy do klasztoru w Michelinie, gdzie Siostry Karmelitanki oczekiwały już na Niego i przyjęły Go z wielką radością. Była to również dla nas okazja do wspólnoty modlitewnej z tą Rodziną Zakonną, z którą na co dzień ściśle współpracujemy.

Prześlij intencję

Prześlij świadectwo

Prześlij relację