Konferencja prasowa

20 kwietnia br. w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku miała miejsce konferencja prasowa dotycząca Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej oraz Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej.

Podczas konferencji Ks. dr Zbigniew Łukasik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego we Włocławku, przedstawił zarys historii Diecezji Włocławskiej, opowiedział o rozpoczynającym się w najbliższą sobotę jubileuszu, związanymi z nim odpustami papieskimi oraz o wystawie plenerowej, którą w tym roku będzie można oglądać w kolejnych 11 miastach: Zduńskiej Woli, Sieradzu, Uniejowie, Turku, Kole, Koninie, Izbicy Kujawskiej, Lubrańcu, Brześciu Kujawskim, Włocławku oraz w Lipnie. Zaprezentował także dwie jubileuszowe publikacje: książkę „Nova et Vetera – 900 lat Diecezji Włocławskiej” oraz broszurę w skrócie przedstawiającą historię diecezji.

Ks. Adam Zieliński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Włocławskiej przedstawił genezę oraz ideę peregrynacji kopii obrazu jasnogórskiego oraz inicjatywy duszpasterskie związane z jubileuszem. Jedną z nich jest konkurs Szlak Jubileuszu Diecezji Włocławskiej, który ma zachęcić do pielgrzymowania po sanktuariach diecezji.

Świętowaniu jubileuszu będą towarzyszyły także wydarzenia kulturalne, już 30 kwietnia o godz. 17:00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku odbędzie się pierwsze z nich – premiera Oratorium „Montefonia II”, o którym opowiedział ks. prał. Sławomir Deręgowski, dyrektor Studium Organistowskiego we Włocławku. „Montefonia II” to kilkuczęściowe dzieło na orkiestrę, chór i solistów (200 muzyków), przeplatane prozą historyczną ubogacone prezentacją multimedialną w tle scenografii. Oratorim jest oparte na Ewangelicznych Ośmiu Błogosławieństwach z Kazania na Górze (zob. Mt 5, 3-11) oraz na wątkach historycznych i biografiach świętych kształtujących przez wieki historię Diecezji Włocławskiej.

Szczególny czas Bożej Łaski i dziękczynienia za Kościół Włocławski rozpocznie się uroczystym powitaniem Matki Bożej w znaku peregrynującej kopii Obrazu Jasnogórskiego, które będzie miało miejsce w Bazylice Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, 22 kwietnia br. o godz. 11:00. Po obrzędzie powitania będzie sprawowana Msza Święta koncelebrowana przed kilkudziesięciu biskupów pod przewodnictwem Biskupa Włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego. Uroczystość będzie transmitowana przez Telewizję TRWAM.

Prześlij intencję

Prześlij świadectwo

Prześlij relację