Premiera Jubileuszowego Oratorium „Montefonia II”

W Niedzielę 30 kwietnia we włocławskiej Bazylice Katedralnej miało miejsce premierowe wykonanie dzieła polskiego kompozytora Romana Drozda pt. „Montefonia II” skomponowanego na jubileusz 900-lecia Diecezji Włocławskiej. 

Dzieło, którego uczestnikami się staliśmy to nie tylko wspaniałe przedstawienie wybranych postaci z historii diecezji, wybitne doświadczenie muzyczne i estetyczne, ale także głęboka modlitwa płynąca z naszych serc do Pan Boga, jako dziękczynienie za Kościół Włocławski i prośba o prowadzenie go w kolejne lata.

+ Krzysztof Wętkowski
Biskup Włocławski

Oratorium oparte zostało na ośmiu błogosławieństwach z Jezusowego kazania na górze (Mt 5, 3-11), wątkach historycznych oraz biografiach świętych i wybitnych osób, kształtujących przez wieki historię diecezji z siedzibą we Włocławku.

Na tekst oratorium składa się dwanaście części. Każda z nich poprzedzona została krótką refleksją historyczną, autorstwa ks. Marcina Ziółkowskiego z Włocławka, ukazującą postaci i najważniejsze wydarzenia z dziejów diecezji włocławskiej. W libretto znalazły się ewangeliczne słowa kolejnych błogosławieństw, po których następuje poetycka medytacja słów Chrystusa napisana przez o. Andrzeja Zająca OFMConv. z Krakowa.

Autorem dzieła jest Roman Drozd, dyrygent, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i adiunkt w Akademii Muzycznej w Łodzi. Partie solowe zostały opracowane na sopran, tenor oraz dyszkant, którego jasność i czystość zawsze wyobrażała brzmienie chórów anielskich. Oratorium zostało wykonane przez Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy, kwintet smyczkowy Opery Nova, Chór Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz solistów: Hannę Okońską (sopran), Bartłomieja Kłosa (baryton), Herberta Gmysa, Maję Rusiniak, Izabel Frydrych (voce bianchi). Dyrygował mjr Dominik Sierzputowski.

„Dzieło, którego uczestnikami się staliśmy to nie tylko wspaniałe przedstawienie wybranych postaci z historii diecezji, wybitne doświadczenie muzyczne i estetyczne, ale także głęboka modlitwa płynąca z naszych serc do Pan Boga, jako dziękczynienie za Kościół Włocławski i prośba o prowadzenie go w kolejne lata” – powiedział po koncercie Biskup Włocławski Krzysztof Wętkowski dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację koncertu.

Gratulacje i życzenia Kościołowi Włocławskiemu z racji jubileuszu złożył także Prymas Polski Abp Wojciech Polak: „Nasz Kościół Metropolitarny cieszy się darem wielkiego jubileuszu 900-lecia tej diecezji. Zasiew dobra, który przez 900 lat wpada w tę ziemię – dzieło wiary, które jest pośród synów i córek tej ziemi – wydaje plon ku życiu i ku nadziei. Niech Bóg będzie w was uwielbiony i niech prowadzi całą diecezję ku przyszłości” – zakończył Ksiądz Prymas.

Wykonawcy:

Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy 

wraz z Kwintetem Smyczkowym Opery NOVA

dyrygent: Dominik Sierzputowski

asystent dyrygenta: Michał Sowa

Chór Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

przygotowanie: Renata Szerafin-Wójtowicz, Piotr Jańczak

Soliści:

Hanna Okońska – sopran

Bartłomiej Kłos – baryton

Herbert Gmys, Maja Rusiniak, Izabel Frydrych – voce bianchi 

przygotowanie tercetu dzieci: Agnieszka Sowa 

Lektor: Jan Polak

Organizator:   DIECEZJA WŁOCŁAWSKA

Partnerzy wydarzenia:

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy

Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy

Narodowe Centrum Kultury – partner strategiczny

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Prezydent Miasta Włocławek

TV TRWAM

Sponsorzy:

ANWIL S.A – Sponsor Główny (Agnieszka Żyro – prezes zarządu)

Totalizator Sportowy

1 maja 2023 r., foto: ASK

Prześlij intencję

Prześlij świadectwo

Prześlij relację