Wręczenie nagród w konkursach maryjnych

Biskup włocławski Krzysztof Wętkowski w auli konferencyjnej Muzeum Diecezjalnego we Włocławku wręczył 10 maja nagrody laureatom konkursów zorganizowanych z okazji Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej i Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony jasnogórskiej. Na oficjalne ogłoszenie wyników przybyli do stolicy diecezji nie tylko uczniowie ze swoimi nauczycielami, ale często najmłodszym uczestnikom towarzyszyli również rodzice i babcie.
 
Na konkurs dla uczniów klasy pierwszej, drugiej i trzeciej szkoły podstawowej zatytułowany „Młodzi kreatorzy mody – najpiękniejsza suknia miłości dla naszej Królowej” nadesłano 521 prac. Zadaniem dzieci było zaprojektowanie sukni dla Matki Bożej, a ich pomysłowość nie ograniczyła się jedynie do wykorzystania farb czy kredek. Obrazki nierzadko przyozdobione zostały wieloma kolorowymi surowcami, których kopalniami okazywały się być szuflady w babcinych komodach. Trudnością, przed którą stanęła komisja oceniająca, było zaangażowanie w wykonanie projektu nie tylko dzieci, ale całych rodzin, o czym świadczył wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac. Pierwsze miejsce zajęła Łucja Kulpa ze SP w Niszczewach, a na kolejnym uplasowała się Nastazja Bartosik ze SP nr 5 w Turku. Nie tylko dziewczynki okazały się być miłośniczkami mody, gdyż na trzecim stopniu podium stanął jeszcze Adam Szczepaniak ze SP w Przedczu.
 
W konkursie adresowanym do uczniów klasy czwartej, piątej i szóstej, a zatytułowanym „Piszemy list do Królowej Polski”, nadesłano 211 listów. Tym razem komisję konkursową i organizatorów w wyłonieniu najciekawszych prac wsparł biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski. Najwyżej oceniony został list napisany przez Jakuba Józefiaka ze SP im. ks. Władysława Sarnika w Jakubicach. Praca nadesłana przez Julię Rykałę ze SP im. Marii Skłodowskiej-Curie w Żukach znalazła się na drugim miejscu, a na kolejnym list Hanny Szafarz ze SP nr. 9 im. Władysława Łokietka w Sieradzu.
 
W konkursie dedykowanym dla najstarszych uczniów szkół podstawowych „Tajemnice Jasnej Góry”, siódmo i ósmoklasiści z 37 szkół, zmierzyli się z testem złożonym z 50 pytań dotyczących historii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i jasnogórskiego klasztoru. Pierwsze miejsce zajął Mateusz Tworek z ZS-P nr 1 w Zduńskiej Woli, drugie Marta Marczewska ze SP im. Marii Konopnickiej w Głębokiem, a trzecie Zuzanna Zaleska z ZS-P nr 1 w Zduńskiej Woli.
 
Wśród nagród, które wraz z ks. bp. Krzysztofem Wętkowskim wręczał o. Marcin Ciechanowski OSPPE, znalazły się szkatułki z wizerunkiem Matki Bożej ufundowane przez biskupa włocławskiego, nagrody rzeczowe (karty podarunkowe do sklepu ze sprzętem RTV), książki oraz pamiątkowe dyplomy. Wśród sponsorów nagród wymieniona została jeszcze Kuria Diecezjalna we Włocławku i Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników. Organizatorem konkursów był Wydział Katechetyczny Włocławskiej Kurii.
 
Do 10 czerwca można na poddaszu Muzeum Diecezjalnego we Włocławku obejrzeć pokonkursową wystawę nagrodzonych prac zatytułowaną „Maryjki – czyli Maryja widziana oczyma młodych i starszych artystów”

11 maja 2023 r., tekst i foto: ks. JG

Prześlij intencję

Prześlij świadectwo

Prześlij relację